LIONS CLUB NAME |
PRESIDENT |
MEETING LOCATION & TIME |
ZONE |
AITKIN |
Cathy Wilke |
40 Club, 3rd Tues, 6:00 pm |
2
|
AKELEY |
Chuck Andress |
Red River Event Center, 2nd Tues, 6:30 pm |
4
|
ALDRICH |
Jesse Baugh |
Aldrich Community Center, 3rd Sat, 8:30am |
5
|
BACKUS |
Cora Hohnstadt |
Backus Legion Club, 1st Thur, 6:00 pm |
3
|
BATTLE LAKE |
Dean Nelson |
Shoreline Cafe, 3rd Mon, 6:30 pm |
8
|
BAXTER |
Sandra Johnson |
Camp Vanasek, 2nd Mon, 7:00 pm |
1
|
BLUFFTON |
Henry Soenneker |
Community Center, 4th Mon, 7:15 pm |
5
|
BRAINERD |
Nancy Cross |
Brainerd American Legion, 2nd and 4th Mon, 5:30 pm |
1
|
BRAINERD LEO CLUB |
Advisor: Trina Johnson |
|
1
|
CALLAWAY |
John Steffl |
Callway Community Center, 3rd Tues, 7:30 pm |
6
|
CAMPBELL |
Shana Klindt |
Campbell Community Center, 4th Mon, 6:30 pm |
7
|
CASS LAKE |
Dick Labraaten |
Cass Lake Senior Center, 2nd and 4th Mon, 5:30 pm |
4
|
CORMORANT |
Steve Anderson |
Cormorant Community Center, 2nd Mon, 6:00 pm |
6
|
CROSSLAKE/IDEAL |
Melissa Krueger |
Maucieri's Restaurant, 2nd Wed, 6:00 pm |
3
|
CUYUNA RANGE |
Laura Martin |
Salem Lutheran Church, 3rd Thurs, 6:30 pm |
2
|
DALTON |
Jerome Holicky |
Dalton Community Center, 2nd Mon, 8:00 pm |
7
|
DEER CREEK |
Ed Bruns |
Deek Creek Community Center, 3rd Wed, 8:00pm |
5
|
DENT |
Daniel Nodsle |
Dent Lions Building, 2nd and 4th Thurs, 7:00 pm |
8
|
DETROIT LAKES |
Del Bergseth |
St Lukes Church, 1400 Corbett Rd, 3rd Tues, 5:30 pm |
6
|
Dunn Township Dunvilla |
Jon Grefsrud |
Dunn Town Hall, 3rd Tues, 7:00 pm |
7
|
East Gull Lake Camp Confidence |
Amanda Hadfield |
Camp Confidence, 3rd Thurs, 6:00 pm |
1
|
ELIZABETH |
Eldor Merz |
Elizabeth Community Center, 1st Thurs, 7:00 pm |
7
|
EMILY OUTING 50 LAKES AREA |
Jan Peterschick |
Pickled Loon Saloon, 4th Mon, 5:00 pm |
3
|
ERIE TOWNSHIP FOUR CORNERS |
Neal Sundet |
|
6
|
FRAZEE |
Jerome Bellefeuille |
Frazee Liquor Basement OR Lions Park (Summer), 3rd Wed, 6:00 pm |
6
|
GARRISON BAY LAKE AREA |
Cathe Picek |
Garrison VFW, 2nd Tues, 5:30 pm |
2
|
GATEWAY (MENAGHA) |
Rachael Pietila |
10700 390th St Menahga (Brian Carlson), 1st Tues, 7:00 pm |
4
|
HACKENSACK |
Joe DeJaeghere |
The Hackensack Hub, 3rd Tues, 7:00 pm |
3
|
HENNING |
Matt Goeden |
Lions Shelter in Amundson Park OR Lions Shelter (Summer), 3rd Mon, 5:30 pm |
8
|
HEWITT |
Wally Wiese |
Hewitt Community Center, 2nd Mon, 7:00 pm |
5
|
HILL CITY |
Merrill Lowney |
Harry's Bar, 2nd and 4th Wed, 7:00 pm |
2
|
JENKINS AREA |
Jennifer Kunstleben |
Jenkins VFW, 3rd Mon, 7:00 pm |
3
|
LAPORTE-BENEDICT |
Sue Olson |
Lakeport Township Hall, 4th Tues, 6:00 pm |
4
|
LEADER |
Linda Johnson |
Leader Community Hall, 1st Thurs, 6:30 pm |
1
|
LONGVILLE |
Anita Harwig |
Patrick's Fine Dining, 3rd Mon, 5:00 pm |
3
|
Malmo Area |
Paul White |
Mille Lac Snowmobile Club, 3rd Tues, 6:30 pm |
2
|
MCGREGOR |
Robert Swedeenn |
McGregor Community Center, 2nd and 4th Mon, 6:30 pm |
2
|
MERRIFIELD |
M. Cory Jay |
Valeri Ann's Family Foods or Merrifield Lions Park (Summer), 2nd Thur, 6:30 pm |
1
|
NEVIS |
Kimbery Barr |
Nevis Senior Center, 2nd Thurs, 6:00 pm |
4
|
NEW YORK MILLS |
Taylor Ericksruda |
City Hall Ballroom, 2 Wed, 5:30 pm |
5
|
NISSWA |
Jeff Olson |
Nisswa Community Center, 2nd and 4th Mon, 6:30 pm |
1
|
NORTHLAND (REMER) |
Robert Stoeckel |
Woodsman Cafe, 3rd Mon, 6:00 pm |
3
|
OSAGE |
Larry Frehse |
Osage Community Center, 2nd Mon, 6:30 pm |
4
|
OTTERTAIL |
Jessica Gimes |
The Otter, 2nd and 4th Mon, 7:00 pm |
8
|
PALISADE AREA |
David Carlson |
Rustic Trail, 2nd Tues, 6:30 pm |
2
|
PARK RAPIDS |
Paul Wibe |
Calvary Lutheran Church, 2nd and 4th Mon, 6:30 pm |
4
|
PARKERS PRAIRIE |
Terry Zimmerman |
Prairie Event Center, 2nd and 4th Thurs, 6:00 pm |
8
|
PARKERS PRAIRIE PRIDE OF LIONS |
Deb Gappa |
Prairie Event Center, 2nd Mon, 6:30 pm |
8
|
PARKERS PRAIRIE LEOS |
Carey Johnson, Advisor |
|
8
|
PELICAN RAPIDS AREA |
Jeff Gontarek |
|
7
|
PEQUOT LAKES-BREEZY POINT |
Denise Kay Albrecht-Simpson |
Pelican Lakes Conservation Club, 2nd Mon, 5:30 pm |
1
|
PERHAM |
Joseph Rydell |
Pizza Ranch, 1st and 3rd Tues, 6:00 pm |
6
|
PERHAM AREA COMMUNITY |
Heather McKay |
Perham Area Community Center, 1st Wed, 7:00 pm |
6
|
PERHAM LEO |
Earl Rydell, Advisor |
|
6
|
PILLAGER AREA |
Heidi Ericksonl |
Pillager Community Center, 2nd Thur, 7:00 pm |
1
|
PINE RIVER |
Thomas Altepeter |
Legion Club, 2nd Wed, 5:30 pm |
3
|
RIVERSIDE FERGUS FALLS |
Burke Almquist |
Glende-Nilson Funeral Home, 2nd Tues, 5:30 pm |
7
|
ROTHSAY |
Diane Kunze |
New Life Lutheran Church, 3rd Sun, 7:30 pm |
7
|
SEBEKA |
Dean Malone |
Hub 71 Restaurant OR Sebeka City Park (Summer), 4th Mon, 6:30 pm |
5
|
UNDERWOOD |
Doug Hansen |
Underwood Community Center, 3rd Thurs, 7:00 pm |
8
|
URBANK |
Carla Bettin |
The Old Mill, 3rd Thurs, 7:30 pm |
8
|
VERGAS |
Pamela Krieg |
Vergas Community Center, 4th Mon, 7:00 pm |
6
|
VERNDALE |
Nancy Roth |
Verndale Civic Center, 3rd Mon, 7:00 pm |
5
|
WADENA |
Dirk Schulz |
Wadena VFW, 2nd and 4th Tues, 5:30 pm Sunny Brook Park (Summer), 2nd Tues, 5:30 pm |
5
|
WADENA,DEER CREEK, BLUFFTON LEOS |
Vince J Hinojos, Advisor |
|
5
|
WALKER |
Gary Walworth |
Benson's Eating and Drinking Emporium, 2nd Wed, 6:00 pm |
3
|